Múltkor teljesen meg voltam elégedve a szüleim hozzállásásával, hogy kisebb vita után elfogadták az örökbefogadást. Illetve nem is ezen vitatkoztak, hanem azon, miért nem megyünk különböző inszeminációkra, lombikra, stb. Na, ez volt a vihar előtt csend. R.-nek már Győrben feltűnt, hogy édesanyám feltűnően hallgatag (néha meglep, milyen jó emberismerő a kedvesem, jobb, mint én). Láttam én is, de nem tulajdonítottam neki sok jelentőséget. Aztán kedden kiderült, kelllett volna.
Apám hívott fel, milyenek lettek az eredményeim. Mondtam, hogy minden oké, de ahelyett, hogy örölt volna, csak hümmögött. Nagyon sarkítva, a saját sötét szemüvegemen keresztül látva tulajdonképpen azt mondta el, hogy az, hogy milyenek az eredmények, semmit nem számítanak, mert ebben a kisvárosban, ami egyébként megyeszékhely úgysem tudják mérni azokat a hormonokat, amiket kell. Azt is hozzátette, hogy ők nem szóltak bele eddig sem az orvosválasztásomba, nem is mondtam, kihez megyek, és lám, meglett az eredménye, hiszen hol is tartok most? Sehol. Majd azt szorgalmazta, menjek el normális orvoshoz. (Nem tudom ez pontosan mit jelent). Mindenesetre jól kiborított, görcsössé tett, pedig tudom, csak jót akart, mindenáron.
Harmadik napja böngészem a neten, keresek endokrinológust és nőgyógyászt egyben. Hármat vagy négyet találtam, ebből egy miskolci, egy tatabányai és három nagyon fiatal, 1997-ben illetve 1998-ban végzett. Ez egyrészt jó, mert még lelkes, friss a tudománya, egyrészt kevésbé jó, mert kérdés, mennyi a tapasztalata. (Lám, csak ragadt rám valami a szülők mentalitásából, aki fiatal, az biztos nem ért ahhoz, amit csinál.) Csak kérdés, itt mit tudnak mondani? Megnézik a leleteimet, esetleg azt, hogy a petevezeték átjárható-e, de igazából ezt itthon is meg lehetne nézetni, igaz kevésbé korszerű, jóval fájdalmasabb vizsgálattal.
Megnéztem egy meddőségi központ honlapját is. Ez alapján mindent előről kell kezdeni. A vizsgálat a következő:A meddő pár kivizsgálása a pár mindkét tagjának kivizsgálását jelenti. Férfiaknál a nemzőképességi vizsgálat az ondófolyadékban lévő spermiumok számának, mozgékonyságának és alaki jellemzőinek felmérését jelenti, melyet általában kiegészít a férfi nemi szervek orvosi vizsgálata, amit andrológus (férfi eredetű meddőséggel is foglalkozó urológus) végez. Nőknél a kivizsgálás két pillére az endokrinológiai vizsgálat (hormonszintek meghatározása vérből a női ciklus bizonyos szakaszaiban) és a női nemi szervek állapotának vizsgálata. Ez utóbbi magában foglalja a nőgyógyászati vizsgálatot, nőgyógyászati (hüvelyen keresztül végzett) ultrahang-vizsgálatot, illetve valamilyen, a petevezetékek átjárhatóságát vizsgáló képalkotó lejárást (ultrahang, röntgenátvilágítás, vagy műtét (ún. hastükrözés) útján). A kivizsgálás része a pár egészségi állapotának általános felmérése (vérkép, májfunkciók, véralvadási rendszer, EKG, mellkas RTG stb.), és bizonyos törvény által kötelezően előirt szűrővizsgálatok (AIDS teszt, hepatitisz, szifilisz szűrése) is. Szükség esetén a kezelőorvos speciális vizsgálatokat (genetikai, immunológiai stb.) is elrendel.
A kezelés pedig: gyógyszerek, amelyek hatását ultrahangon követik. Kérdés, hogy ezért Pestre kell rohangászni vagy itthon is elvégezheti-e. Ha ez nem megy, hormoninjekciók. Ha ez sem, inszemináció, ami azt jelenti, hogy a hímivarsejtet felhelyezik egy kisebb műtéttel a méhbe. Ha ez sem jön össze hatszor, lombikprogram, ami a honlap szerint az esetek 25-30 százalákában sikeres. Hogy az összesnek a 25-30 százalákában vagy csak egynek, nem tudom. A honlapon mindenesetre úgy fogalmaznak: „a lombikbébi kezelések 25-30%-a végződik klinikai terhességgel”. A klinikai terhesség annyit tesz, hogy van két csíkos teszted, de hogy utána elvetél-e a nő vagy sem, az nem számít bele a statisztikába. Na, most légy okos és döntsd el, mit tegyél...