A Gfk kutatása alapján megdőlt az egyik barátnőm elmélete. Mindig azt mondta, vagy egy vagy három gyereket kell vállalni, mert úgy kifizetődő. Egy gyereket fel tudsz nevelni, háromhoz ad támogatást az állam. Ez uttóbbira nem tudom, hogy lehet alapozni évtizedeket, amikor pillanatok alatt változnak a szabályok.
Íme a cikk:
Marketinginfo.hu - 2010-05-07
A GfK Hungária tanulmánya szerint a szülők egyre többet költenek gyermekeikre, a családméret pedig a háztartások költségvetési szerkezetét is befolyásolja.
A most születő gyerekek ugyanakkor a vásárlóerő évtizedes növekedésének köszönhetően magasabb életszínvonalon élnek majd, mint a szüleik. Ezzel párhuzamosan a szülők többet is költenek gyerekeikre. A TÁRKI Társadalomkutatási Intézet egy 2007-es felmérése szerint, a születéstől az egyetemi tanulmányok végéig átlagosan 30 milliót költenek el egy gyermekre a családok, így évente átlagosan 1,26 millió forintba kerül egy gyermek nevelése. Ebben az összegben nemcsak a készpénz-kiadások vannak benne, hanem összegezték a háztartási munka becsült értékét is.
Egy gyermek születése alapvetően megváltoztatja a háztartás költségvetési szerkezetét: bizonyos kiadások csökkennek, viszont újak bukkannak fel. Mérések szerint egy gyermek évente 288-417 ezer forintnyi árut (élelmiszert és tartós fogyasztási cikket) fogyaszt el. A tág intervallumot a gyermekek száma magyarázza. Legtöbbe az egykék kerülnek, az egy főre jutó költség a három vagy több gyereket nevelő családban a fenti intervallum alsó szélén mozog.
A GfK Hungária háztartások privát fogyasztását mérő ConsumerTracking adatai jól alátámasztják a megnövekedő kiadásokat - mutat rá Dörnyei Otília, a piackutató cég ügyfélkapcsolati igazgatója. Például a mosóporoknál az 5 évnél fiatalabb gyerekkel rendelkező háztartások közel kétszer annyi mosóport vásárolnak egy személyre vetítve, mint a gyermek nélküli háztartások. A legtöbbet azonban a 15-19 év közötti gyermekkel együtt élő családok költenek mosásra.