,,Az Index Örökbefogadás topicjában az egyik topictársunk remekül összefoglalta azokat a tanácsokat, amik segítenek akkor, amikor az ember elöször indul a várva várt útra, megismerkedni a leendő gyermekével. Ezek a tanácsok javarészt 1-2 éves gyermek intézetbol való örökbefogadására vonatkoznak.
- A legfontosabb, hogy ne félj, és viselkedj természetesen.
- Ha most bármit főzöl, csinálj dupla adagot és fagyaszd le. Nagyon jól fog jönni, ha a gyerek mellett semmi idöd nem lesz az elején.
- Az elsö alkalommal csak megmutatják a gyereket, és elmondanak róla mindent. Kérdezz bátran és sokat. Tudj meg mindent az elöéletéröl, mit szeret játszani, enni, hogyan viselkedik idegenekkel, mennyire mozgékony stb. (Ezek semmit nem jelentenek a jövöre nézve, egy az intézetben békésen ücsörgö gyerekböl lehet a világ legnagyobb sajtkukaca és fordítva. De a barátkozás idejére ezeket jó tudni.) Feltétlenül kérdezz rá, hogy ti vagytok-e a gyerek életében az elsö örökbefogadó jelöltek, vagy van-e már rossz tapasztalata.
- Vegyél neki ajándékot az elsö igazi találkozásra. Az örömmámorban úszó felnöttek ilyenkor hajlamosak valami hatalmas plüssállatot választani, pedig az ilyen korú gyerek sokkal jobban szereti a kicsi, kézben szorongatható dolgokat. Ha a gyerek nyílt és bátor, vehetsz neki kicsi plüss labdát, amit gurítgathattok egymás között. Ha kicsit zárkózottabb, olyan ajándékot válassz, amit csak szorongatni, fogdosni kell. Gondolj arra, hogy ezt beviszi a csoportba, és a többi gyerek is fog vele játszani, tehát legyen mosható, és ne lehessen könnyen tönkretenni, szétszakítani. Ha a gyerek sokat rágcsálja a tárgyakat, akkor muanyagot, és ne plüsst vegyél.
- A barátkozásokra tegyél a nyakadba egy láncot, olyat, amit bátran fogdoshat a gyerek, és nem fog tudni leszakítani, esetleg a szájába is vehet. (Ha tél lenne, azt írnám, hogy egy hosszú, indiai kendöt, amit messziröl is megfoghat, kapcsolatba léphet veled, anélkül, hogy ez neki túl bizalmas lenne. Ha a gyerek nagyon félénk, esetleg a derekad köré köthetsz egy ilyen kendöt, ez sokat tud segíteni neki.)
- Ne használj erös illatú kozmetikumokat, ill. ne váltogasd a kölnit. Legyen mindig ugyanolyan szagod.
- Hallgass az intézet szakembereire, ök tudják a dolgokat. De hallgass a józan eszedre is, ne félj, egy barátkozást nem lehet elrontani egy rossz reakcióval. Ne törekedj arra, hogy tökéletesen csináld, késöbb sem lesz mindig tökéletes minden reakciód otthon, nem ezen múlik.
- Válassz neki zenét, olyat, amit az intézetben is hallgathatsz vele, a kocsiban is szól, amikor hazaviszed, és otthon is hallgathatod, ez egyfajta átmenet, biztonság. Ha szereted a népzenét vagy a népzenei ihletésu dalokat, akkor nagyon ajánlom a Makám együttes CD-it, az Almanach, a Szindbád vagy a 9 colinda nagyon alkalmas erre a célra. Az intézeti gyerekek beszédfejlödése mindig elmarad egy családban felnövö gyerekétöl, és ez így van már egy éves korban is, amikor a gyerek még egyáltalán nem beszél. A legfontosabb feladatod ennek a lemaradásnak a behozása lesz, és ezt legjobban az ölbeli játékokkal, mondókákkal, ritmikus höcögtetökkel teheted. Ha tudsz ilyeneket, elevenítsd fel a tudásod, ha nem, most még van idöd tanulni. A legjobb könyv Forrai Katalin: Ének az óvodában c. muve, ill. van egy Ének a bölcsödében c. könyv is, de annak a szerzöje nem jut az eszembe. Ha pesti vagy, az Astoriánál levö Pedagógus könyvesboltban biztos megtalálod ezeket.
- Amikor majd viszitek haza a gyereket, adnak vele egy-két játékot, amikkel az intézetben aludt. Ezeket csempésszétek be az ágyába, mielött megmutatod neki a helyet, ahol aludni fog, hadd legyen neki ismerös valami a sok ismeretlenben.
- Ha teheted, legyen otthon egy hintaszék vagy hintaágy. Az IKEÁ-ban lehet kapni egy olyan negyed körcikk alakú hintát, amibe te is belefekhetsz, és a hasadon altathatod a gyereket. A barátaid nagy része ettöl a falra fog mászni, mondván, hogy elkényezteted a gyereket, de neki erre égetö szüksége van, föleg ha soha nem élt családban és nem szopott. Az intézeti gyerekeknek általában nincsenek alvásproblémáik, söt, eleinte számíts arra, hogy sokkal többet fog aludni, mint az intézetben (fel kell dolgozni az új élményeket), de lehet olyan eset, amikor felriad, sírós lesz, ilyenkor a délutáni alvást jó anya hasán befejezni. Vagy ha nem alvás, akkor csak ringatózás, és közben hallja a szívverésed, mozgatod a lélegzetvételeddel.
- Beszélj az orvossal az intézetben, és kérd meg, hogy írja fel neked ugyanazokat a lázcsillapítókat stb. amiket az intézetben kapott. Állítson össze neked egy "kezdöcsomagot". Legyen otthon orrszívó és olyan mentholos krém, amit az orra alá kenhetsz, ha taknyos. Ha már körvonalazódott a hazamenetel idöpontja, keress gyerekorvost, menj el hozzá egészséges rendelésre, és írd fel a telefonszámát. Ne vidd haza úgy a gyereket, hogy nincs a zsebedben az orvos telefonszáma. Ha otthon vagytok, hívd ki a védönöt is. Ot elvileg hivatalból értesítik, de a gyakorlatban inkább nem.
- Kérj egy heti vagy havi étrendet mintának. Otthon is könnyen megteheted, hogy egy hétre elöre megtervezed az ételét, akkor biztos egyenletesen el tudod osztani mindazt, amire szüksége van, és még töprengeni sem kell reggel, hogy mit fözzél.
- Ha élnek a nagyszülök, ök még lehetöleg az intézetben látogassák meg az unokájukat. Ha van más nagyon fontos ember az életetekben, akkor ö is menjen be. Ha hazamentetek, akkor igyekezz a barátokat kicsit távol tartani, ne rohanjanak le benneteket csapatostul. A gyerek azt élte át, hogy idegenek látogatták, aztán elvitték, nem kell hasonló helyzetbe hozni azonnal otthon, nehogy megrémüljön. Lassan, fokozatosan kell öt bemutatni, és ha bírja a vendégeket, bulit, akkor lehet nagy ünnepséget csapni.
- Az intézeti gyerekeknek általában nincsenek evési problémáik. Nem tudják, mi a nassolás, nem ismerik az édes löttyöket. Ha ezt meg tudod tartani, nagyon sok jót teszel a gyerekkel. Ne félj attól, hogy nem fogod megérteni, ha éhes vagy szomjas. El fogja tudni magyarázni, másfelöl ha betartod az intézeti napirendet, akkor nem is lesz közben éhes vagy szomjas. Az intézetböl hazakerülö gyerekek általában hízni kezdenek, sokkal többet esznek, mint korábban. (Valószínuleg az életösztöne kapcsol be: ki tudja, mi lesz holnap... )
- A szülés utáni depresszió ismert betegség, de arról szinte senki sem tud, hogy kialakulhat ilyen az örökbefogadás után is. Hihetetlen fontos szerepe lesz a férjednek abban, hogy átvészeld az elsö idöszakot. Ne felejtsd el, hogy rátok szakad minden gond és aggodalom, ami egy újszülött természetes velejárója, és eközben a gyerek már aktív is, és sokkal több energiát igényel, mint egy újszülött. Ha a férjed teheti, legalább az elsö heteket töltse veletek. Ne gondolj arra, hogy most hivatalból boldognak kell lenned, ha rögtön nem érzed magad annak, akkor majd késöbb kialakul. Egy gyerek elfogadásához sokszor akkor is idö kell, ha te szülöd, és kilenc hónapod van a felkészülésre, nem hat hét.
- Készülj fel arra, hogy sok hülye ember nem fogja érteni a döntésed. Ha eddig kaptál megjegyzéseket, hogy miért nincs gyereked, akkor most azt fogják firtatni, hogy csak ez az egy van-e. Legyenek kész válaszaid a sztereotip kérdésekre.
- A hintáztatás mellett a dobálás is nagyon fontos, az idegrendszer kialakulásában van szerepe, és az intézetben nem dobálhatják a gyerekeket. Amíg egy ember bírja, hajrá, lehetöleg valami mondóka kíséretében (egy, megérett a meggy stb.), utána tegyétek bele egy pokrócba, és a pokróc négy csücskét fogva lehet lóbálni. Ne csak jobbra-balra, hanem fel-le irányba is, söt, forgassátok be a gyereket keresztbe, és akkor a ti oldalirányú lóbálásotok neki elöre-hátra lesz. Remélem érthetö.
- Ugyancsak a testi kapcsolat erösítésére jobb, ha nem babakocsiban tolod, hanem kenguruban vagy hordozókendöben cipeled, ha megteheted.
- Altatás: az intézeti gyerek nincs ahhoz hozzászokva, hogy simogassák, amíg elalszik, következésképpen nem is igényli ezt. Ezen nem kell változtatni, kis esti mesés-énekes szertartás, és kész. Ha mellette vagy, nem fog tudni elaludni. Viszont az ajtót hagyd nyitva, a zajok nem fogják öt zavarni, hanem megnyugtatják, hogy nincs egyedül. Jó, ha ég valami irányfény egész éjszaka. Olyan lámpát ne kapcsolj be neki, amit aztán kikapcsolsz, ha ö már elaludt.
- A barátkozás hossza gyerekfüggö, átlagosan 4-6 hét. Amikor elöször mentek, még ne vigyél semmit, csak távolról fogod látni. Azt nem tartom jó ötletnek, hogy leültök játszani a férjeddel, és várjátok, hogy a gyerek odamenjen. Nem fog odamenni, valószínuleg még jó pár alkalommal csak messziröl fog benneteket nézegetni. Ha egymással játszotok, azt fejezitek ki, hogy jól megvagytok együtt, amibe neki kívülröl be kell törni. Üljetek le a szobában, és figyeljétek öt. Beszélj hozzá messziröl. Esetleg énekelj. A gyerek valószínuleg választani fog kettötök közül, eleinte nem fog egyformán kötödni mindkettötökhöz, nagyon fontos, hogy a "háttérbe szoruló" fél ezt ne vegye zokon. Ne félj, aki a barátkozást vezeti, majd ad tanácsokat, érdemes azokat megfogadni.
- A többi gyerekhez való viszony nagyon kemény dió. Ne hagyd, hogy eluralkodjanak rajtad az érzelmek, bármennyire is sajnálod öket. Tekints úgy rájuk, mint egy óvodás csoportra. Egy éves gyereknél ennek még nincs jelentösége, de némely intézet ragaszkodni szokott ahhoz, hogy ne apa és anya legyetek, hanem bácsi és néni. Ennek az a hivatalos magyarázata, nehogy a többi gyerek azt gondolja, hogy az ö apukájuk-anyukájuk lesztek, de ez szvsz hülyeség, a gyerek még az intézetben is érti a magántulajdont. Ráadásul vannak olyan csoportok is, amelyekben a gyerekeket rendszeresen látogatják a vér szerinti szülök, vagyis természetes, hogy valakinek van fel-felbukkanó apja és anyja.
- A gyerekek többsége utálja a köröm- és hajvágást, érdemes megkérni a gondozókat, hogy közvetlenül a hazamenetel elött csinálják ezt meg, hogy otthon ne ezzel kelljen indítani
- Az elsö találkozásra vitt ajándék ne legyen valami sípoló vagy más módon hangot adó tárgy, mert a hangtól megrettenhet a gyerek. És ne próbáld neki azonnal odaadni, inkább kicsit játssz vele te, billegesd, ha valami állatfigura, "beszélj" helyette, stb. Mutasd be neki a tárgyat. Utána tedd hozzá közel, hogy elérje, ha akarja, de ne add közvetlenül a kezébe. Majd a gondozónö átveszi és odaadja.
- Mindig abból indulok ki, hogy a gyerek idegei eléggé meg vannak tépázva és nagyon félénk, visszautasító. Ettöl sokkal egyszerubb is lehet a helyzet, de ha ilyen, akkor sincs baj, csak ki kell szelíden gombolygatni ebböl az állapotból."
Tanácsok a netről
2009.08.02. 22:19 - adopt
A bejegyzés trackback címe:
https://adopt.blog.hu/api/trackback/id/tr431283989
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.