Sok gyerek vár szerető szülőkre
Népszava, 2010. október 28.
Többen panaszkodnak, hosszú éveket kell várni ahhoz, hogy örökbefogadhassanak egy gyermeket. Némelyek ráúnva a kilátástalannak tűnő eljárásra, külföldön próbálkoznak. Sokan az adminisztrációt korholják az örökbefogadás kétségtelenül lassú menete miatt, pedig az okokat nagyrészt máshol kell keresni.
Szakemberek szerint nem csak a magyar szabályozás szigorú, hanem az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye is.
Herczog Mária szociológus szerint a kifogásolt, hosszas várakozás fő oka, hogy az örökbefogadók szinte kizárólag "egészséges, szőke, kék szemű" újszülöttet szeretnének. Ilyen baba és általában újszülött nagyon kis számban van, jegyezte meg a gyermekvédelmi szakember. Lassítja az eljárást az is, hogy a gyermekvédelmi szervezetekben óvatosan bánnak az örökbefogadhatóvá nyilvánítással.
Herczog Mária érdekes jelenségre hívta fel a figyelmet. Magyarországon elsősorban, szinte kizárólag olyanok fogadnak örökbe gyermeket, akiknek nem lehet saját utódjuk. A fejlett országokban ez másképp működik. Európai gyakorlat például, hogy a két-három egészséges, saját gyermeket nevelő szülők gyakran örökbe fogadnak gondozásban élő, akár fogyatékos, etnikai, vallási kisebbséghez tartozó gyermeket, aki esélyeket kaphat náluk a családi élethez, az új testvér pedig épp sajátos problémáival kedvező hatással lehet a többi gyerekük fejlődésére is.
Tény, hogy várakozni kell az örökbefogadásra, de ez nem baj, szögezte le a gyermekvédelmi szakember. Jó lenne, ha az örökbefogadó szülők önsegítő csoportokba járnának, mert erősödne az önismeretük, mondta a szakember, vagy akár önkéntes munkaként olyan tevékenységet választanának, ahol intézményes ellátásban élő gyerekekkel foglalkozhatnának, megismerhetnék őket és az életüket.
A külföldi gyermekek örökbefogadhatóságáról Herczog Mária közölte, hogy a szakmai szabályok értelmében a gyermek számára az az optimális, ha ott nő fel, ahol született, így biztosítható identitása, kultúrája, nyelve. Csak különösen indokolt esetben fogadható el távoli országok gyermekeinek örökbefogadása és a magyar gyerekek külföldre történő örökbeadása, ezt írja elő a magyar szabályozás és az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye is. Semmi sem indokolja, hogy például Magyarországon nevelkedjen egy Srí-Lanka-i gyermek. Aki mégis szeretne, válasszon itthon rászoruló gyereket, sajnos nagyon sokan várakoznak szerető szülőkre, szinte esély nélkül.
Kovárik Erzsébet gyermekvédelmi szakember, volt szakállamtitkár rávilágított, az örökbefogadás a világon mindenhol lassú. Ennek oka: elsősorban a gyermek érdekét és a gyermek vér szerinti szüleihez való kapcsolatát kell figyelembe venni. Bárki kerülhet nehéz helyzetbe, de százszor meggondolja, hogy lemondjon gyermekéről. Kevesen vannak, akik kimondják a végső szót és megszületik a lemondó nyilatkozat. Teljesen árva gyermek pedig nagyon kevés van Magyarországon. Többen úgy gondolják, hogy a katasztrófa sújtotta helyekről, például Haitiból könnyen szerezhetnek gyermeket. Tévednek, ott is komoly feltételei vannak az örökbeadásnak, mondta Kovárik Erzsébet. Különös példaként említette, hogy a kínai gyermekek örökbefogadásánál kritérium, hogy az örökbefogadó nem lehet túlsúlyos.
Egy 2006-os statisztika szerint hazánkban 2400 volt az örökbefogadható gyerekek száma, közülük 773 költözhetett családba.
Horváth Ildikó
Az eljárás állomásai
- Jelentkezés a területi gyermekvédelmi szakszolgálatnál
- Tanácsadás, piszchológiai, egészségügyi vizsgálat
- Környezettanulmány
- 21 órás felkészítő tanfolyam
- Ismerkedés a gyermekkel
- Gyámhivatali döntés 60 nap alatt
- Feltétel: a gyermek és a szülő életkora között legalább 16, legfeljebb 45 év lehet