Senki ne induljon Haitire gyermekért
Heves Megyei Hírlap, Heol , 2010. január 29. 04:50 Négyessy Zita
Szívszorító látni a katasztrófa sújtotta Haitiről készült felvételeket. Heves megyéből is volt már érdeklődő, aki örökbe fogadna ottani gyereket.
Az örökbefogadás életre szóló döntés. Nem vezethetnek bennünket a pillanatnyi érzelmek, a sajnálat, szánalom. Kelemen Margó, a Heves Megyei Önkormányzat Egységes Gyermekvédelmi Intézménye örökbefogadási tanácsadója elmondta, hogy hónapokba telik, míg a törvény szabályai szerint megállapíthatják a kérelmezőkről: alkalmasak-e örökbe fogadó szülőknek.
A jelentkezéstől számított két hónapon belül környezettanulmány készül a lakókörnyezetről, orvosi és pszichológiai vizsgálat vár rájuk, majd örökbefogadási tanácsadáson, s 21 órás tanfolyamon kell részt venniük. Magyarországon egyedülálló is örökbe fogadhat. Az élettársi kapcsolatban élők esetében csak az egyikük nevén fut az ügymenet, s a gyermek anyakönyvébe nem kerülhet a pár másik tagja, hanem egy képzelt személy adatait írják be.
Ezért volt már arra is példa, hogy az élettársak azért döntöttek a házasság mellett, hogy közösen fogadhassanak örökbe egy apróságot. Az örökbefogadási procedúra 3–8 hónapba is beletelhet. Időközben kristályosodhat ki az örökbefogadóban az elhatározás. Átgondolhatja, melyik az a korhatár, amit még elfogad. Beszélgethet a környezetével, érzékelheti a visszajelzéseket.
Örökbefogadás után elvileg létezik visszaút, az felbontható, de erre nagyon ritkán kerül sor. Azért előfordult, hogy kamaszkorban visszakerült az örökbefogadott a gyermekvédelmi rendszerbe. A jelentkezők lehetőleg az újszülötteket keresik. Elvétve fordul elő, hogy valaki magasabb életkort ír a kérvénybe, illetve egészségileg károsodott gyermeket is elfogad. Az esélye annak, hogy valaki örökbefogadóhoz kerüljön 9 éves kora után, nagyon kicsi.
A nyugat-európai országokból nyitottak a magyar gyerekek befogadására. Olaszok, németek, hollandok, norvégok, franciák és spanyolok jönnek értük, ha nem sikerül itthon örökbefogadókat találni számukra. A jelentkezők tisztában vannak azzal, hogy tíz év körüli gyereket ajánlanak majd nekik. Vannak, akik a sérültet is elfogadják, ebben az esetben általában alacsonyabb életkort határoznak meg. Magasabb életkorban a gyerek is véleményt mond arról, hogy elfogadja-e a szülőket. Előfordul, hogy az örökbefogadás tényétől is elzárkózik, nem is akar találkozni az örökbefogadó szülőkkel. Ragaszkodik az eddig kialakult kapcsolataihoz, barátaihoz, fél a változástól.
Az örökbe adható gyerekekről a leendő szülő minél több adatot szeretne megtudni. Tájékoztatást kapnak a gyermek egészségi állapotáról, milyen körülmények közül kerültek az intézménybe, a családjukban előfordult – a szolgálat által is ismert – terheltségről, alkoholizmusról, más szenvedélybetegségről, fogyatékosságról. Ha a felajánlott gyermeket nem fogadja el a kérelmező, nyilatkozhat ennek okáról.
Senki ne induljon Haitire gyermekért!
Az elmúlt napokban a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia Titkársága, a Genfi Nemzetközi Szociális Szolgálat, a Családjukat Elvesztett Gyermekek Jogait Védő Nemzetközi Központ is tájékoztatást adott ki a földrengés sújtotta Haitin élő gyermekek örökbefogadásával kapcsolatban. Arra hívták fel a figyelmet, hogy a jelenlegi helyzetben nem lehet örökbefogadási eljárásokat indítani mindaddig, amíg Haiti közigazgatási és jogi rendszerét helyre nem állítják. A gyermekek személyazonosságának, családi helyzetének tisztázására sincs lehetőség. Ez a gyermekek jogainak súlyos megsértéséhez vezethet, előfordulhat illegális örökbefogadás, gyermekkereskedelem. szülőkkel új hazát is kaphat az örökbefogadott. KELEMEN MARGÓ kérdésünkre elmondta, Heves megyéből is volt már érdeklődő, aki szívesen magához venne egy Haitin élő árvát. A szakember nem tehetett mást: a szakminisztériumhoz irányította az illetőt. A nemzetközi örökbefogadásnál tudni
kell, hogy egy idegen ország, mint Haiti, milyen feltételekkel adja oda a gyermeket egy másik állam polgárának. Amikor magyar gyerek kerül külföldre, akkor az örökbe fogadó szülőnek kell elfogadnia azokat a szabályokat, melyek nálunk honosak. Magyarország aláírta a Hágai Egyezményt, amely rendezi a nemzetközi örökbefogadásokat. Ennek szellemében hozták létre a Szociális és Munkaügyi Minisztériumban a Központi Hatóságot. A külföldieknek ide kell benyújtaniuk a kérelmüket, csatolni hazájuk hatóságainak igazolásait, köztük az elvi engedélyt, hogy az államuk is befogadja a magyar gyereket
Örökbefogadás Heves megyében 2008-ban
A városi gyámhivatalok által
engedélyezett örökbefogadás 29
– ebbõl külföldi állampolgár 10
Örökbefogadásra váró házaspár 30
Örökbefogadásra váró egyedülálló 3
Örökbefogadásra váró gyermek 57